Jesteś tutaj: www.konstinwest.pl > Ekonomia > Ustawy śmieciowej ciąg dalszy

Życie na emeryturze

Oszczędności, które aktualni emeryci odkładali przez całe swoje życie przynoszą im teraz średnio około 1800 złoty brutto. Kwota nie jest aż tak mała jak na nasze Polskie realia, ale niestety nie wszyscy mają tak dobre emerytury.

Prawie 25 procent emerytów dostaje mniej niż 1250 złoty miesięcznie emerytur. Większość z nich ma wypłacane pieniądze w wysokości 1080 złoty. jest to naprawdę niewiele, ledwo starcza na podstawowe potrzeby. Młodzi, którzy teraz już odkładają na swoją emeryturę liczą na dużo większe emerytury. Chcą żeby to było 75 procent wysokości ich aktualnego wynagrodzenia. Niestety może okazać się, że OFE i ZUS to zdecydowanie za mało na ich wymagania.  Aktualnie mężczyźni mogą liczyć na 60 procent ostatniej pensji, kobiety natomiast 40 procent. To wszystko przez długość okresu pracy i statystycznej długości życia. Kobiety pracują krócej, a dłużej niż mężczyźni żyją.

Emeryci muszą oszczędzać, ledwo starcza im do pierwszego, odmawiają sobie wielu rzeczy. Żyją więc bardzo oszczędnie. Nie ma logiki w tym wszystkim, gdyż Polacy pracują przez praktycznie całe swoje życie, a później gdy już mają czas na odpoczynek, to muszą liczyć się z każdym groszem i oszczędzać na każdym kroku. Warto więc pomyśleć nad tym, żeby jeszcze gdzieś oprócz comiesięcznych składek do ZUS-u i OFE móc odkładać na swoją emeryturę. Pojawiła się nowa możliwość – IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), PPE (Pracowniczy Program Emerytalny) oraz IZKE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Można na nie wpłacać składki, które w późniejszym przejściu na emeryturę sobie emeryt odbierze. Gorzej mają się już aktualnie emeryci, nie mają oni bowiem za dużych alternatyw. Może on oczywiście iść do pracy, ale również musi uważać, żeby nie przekroczyć pewnych praw, które mogą skutkować zawieszeniem lub zmniejszeniem wielkości emerytury.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.