Jesteś tutaj: www.konstinwest.pl > Kredyty > Gdzie wziąść kredyt?

Zwiększyć emeryturę

To jaką teraz emeryt posiada emeryturę nie oznacza, że jest ona w pełni dobrze obliczona. Każdy ma prawo starać się o większą emeryturę, a gdyby się okazało, że emerytura powinna być niższa, to nikt nic nie straci. Jest kilka sposobów na przeliczenie emerytur.

Jeżeli składamy wniosek o przyznanie emerytury, to musimy w nim wykazać zarobki z dziesięciu kolejnych lat, z ostatnich 20 w których pracowaliśmy. Przykładowo może to być ostatnie dziesięć lub pierwsze, a nawet środkowe. Warto zwrócić uwagę, które lata wypisujemy, żeby zarobki w tym czasie były najwyższe. To ma bardzo duży wpływ na wysokość emerytur. Trzeba również sprawdzić, czy wszystkie możliwe dokumenty były dostarczone. Liczyć się może każdy dzień, bo ZUS bierze tylko pod uwagę lata i miesiące. Jeśli braknie przykładowo jednego dnia, to można dostać mniejszą emeryturę. Dlatego warto przeliczyć ile dni się pracowało, nawet jeśli firma już nie istnieje. Na stronie ZUS-u można znaleźć zlikwidowane i przekształcone firmy z całego kraju.

Jeżeli ktoś przeszedł na emeryturę przed 2009 rokiem, to może złożyć pismo. Wcześniej jak nie było udokumentowanej wysokości to ZUS wpisywał kwotę „0”. Teraz zamiast tego wpisuje płacę minimalną, więc można sporo zyskać. Ostatnią rzeczą, którą warto sprawdzić są premie i inne nagrody. Wystarczy wysłać pismo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o przedstawienie sposobu naliczania emerytury. Jeśli okaże się, że tych premii nie ma naliczonych trzeba iść do ZUS-u i w odpowiednim druku to wypisać.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.