Jesteś tutaj: www.konstinwest.pl > Gospodarka > Gospodarka Francji

OFE dziedziczy

Jak się okazało, składki w OFE podlegają dziedziczeniu. Jest to ogromny plus nie tylko dla dzieci czy wnuków, ale również i samych wpłacających. Otwarte Fundusze Emerytalne w przeciągu trzynastu lat działania wypłacili około 1,5 miliarda złoty.

Niestety wiedza ludzi na ten temat nie jest za duża. Zaledwie 37 procent Polaków ma pojęcie o tym, że składki w OFE podlegają dziedziczeniu. W samym 2012 roku do spadkobierców trafiło ponad 300 milionów złoty, a wartości z roku na rok rosną w górę. Przez cały okres swojej działalności, czyli przez 13 lat Otwarty Fundusz Emerytalny wypłacił średnio 9,3 tysiące złoty na głowę jednej osoby zmarłej. Ogólna wypłacona kwota, to 1,5 miliarda złoty za 166 tysięcy osób zmarłych.

Porównując OFE z ZUS, to okazuje się, że ten drugi wypłaca bardzo niski zasiłek pogrzebowy. Natomiast osoby dziedziczące po osobie zmarłej z OFE, otrzymują kwoty w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwoty te będą rosły, dzięki dłuższym okresom oszczędzania, a co ważniejsze te pieniądze należą do Polaków. Dziedziczenie jest możliwe wtedy, gdy klient zmarły nie przeszedł jeszcze na emeryturę. Wystarczy wtedy, że spadkobierca przyjdzie i poinformuje pracowników o śmierci bliskiej osoby.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.