Jesteś tutaj: www.konstinwest.pl > Podatki > Podatki w Unii Europejskiej

Elektroniczne zwolnienia

W 2014 roku mają wejść życie nowe elektroniczne zwolnienia, zamiast aktualnych papierowych blankietów. Nowoczesny system pozwoli na szybkie sprawdzenie tego, czy pracownik przypadkiem nie symuluje choroby.

Na pewno bardziej zadowoleni z tego projektu będą pracodawcy. Jeżeli lekarz wystawi zwolnienie L4, to zaraz to będzie widoczne w systemie. Dzięki temu firmy będą mieli jasno pokazane  czy pracownik jest faktycznie chory czy też nie. Dużym plusem również będzie łatwe sprawdzanie krótkich zwolnień lekarskich.

Aktualnie pracownik ma siedem dnia na to, aby doręczyć je pracodawcy. W przypadku wysyłania zwolnienia pocztą, może to trwać nawet więcej niż tydzień. Tak więc jeżeli pracownik choruje do tygodnia, to pracodawca dostaje zwolnienie tuż po przebyciu tej choroby. Jest to zupełnie bez sensu. Bo trudno jest sprawdzić, czy w tym czasie pracownik naprawdę był chory, czy też może tylko symulował.  Do tej pory ZUS musiał wypłacić ponad 3 milionom pracownikom zasiłki chorobowe w wysokości 12 miliardów złoty. ZUS-owi udało się skontrolować tylko 620 tysięcy osób, które pobierały takie zasiłki.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.