Jesteś tutaj: www.konstinwest.pl > Gospodarka > Gospodarka Portugalii

Dodatki do emerytur

Od 1 marca wejdą w życie nowe kwoty dodatków do emerytur. Nie będą one zbyt duże, ale jednak warto się postarać o nie. Mogą nawet zwiększyć emerytury o 400 złoty.

Jeśli emeryt ma już skończone 75 lat, przysługuje mu dodatek pielęgnacyjny. Przysługuje również on osobom, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji, czyli np. nie potrafią się ubrać czy umyć. Wzrośnie on z 195,67 złoty do 203,50 złoty. Jest to zaledwie nieco ponad 8 złoty wzrostu. Nie mogą na niego liczyć osoby mieszkające w domach pomocy społecznej. Następny dodatek kombatancki dostaną osoby, które były ofiarami represji wojennych. Wzrost będzie identyczny, jak w przypadku dodatku pielęgnacyjnego. Te same osoby mogą liczyć na ryczałt energetyczny. Jednak wartość dodatku nie zmienia swojej kwoty, więc nadal będzie to 157,67 złoty.

Dodatek za tajne nauczanie należy się osobom, które w czasie wojny lub przed 1939 rokiem nauczały w szkołach języka polskiego. Świadczenie dla niewidomych, którzy tracili wzrok w skutek wojny również wzrośnie. Aktualnie jest wypłacane od 682,67 złoty do 671,31 złoty. Od 1  marca będzie to w granicach 709,98 do 698,16 złoty. Jest jeszcze jeden specjalny dodatek dla 100-latków. Jak sama nazwa wskazuje mogą na niego liczyć osoby powyżej 100 lat. Suma jest nie mała, po setnych urodzinach co miesiąc do emerytury dopłacane jest 3080,84 złote. Jest to naprawdę ogromna kwota. Co ciekawsze w Polsce jest takich osób coraz więcej. W ostatnim roku było wypłacane takich świadczeń aż 3068 razy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.