Jesteś tutaj: www.konstinwest.pl > Przedsiębiorstwa > Bum cenowy

Długi Polaków

Banki kuszą tanimi kredytami nawet na pięćdziesiąt lat, a Polacy wolą je właśnie zaciągać, niż oszczędzać. Niestety wyniki są bardzo słabe, a oszczędności są mniejsze od należności.

2,2 milionów osób możemy znaleźć na nie jednej liście nierzetelnych płatników, a ich długi wynoszą 38 miliardów złotych. Wyniki oszczędności do należności to po prostu tragedia. Różnica między nimi to 24 miliard złoty na niekorzyść oszczędzania. Polacy uważają, że ciężko jest regularnie okładać, zawsze może się coś zepsuć i trzeba będzie kupić, a nie zawsze się ma na to pieniądze. Więc ludzie zaciągają pożyczki. Najpierw jedna, potem druga  i kolejne. Potem trzeba te długi spłacać latami, a odsetki rosną. Od listopada 2010 roku do stycznia bieżącego zaległości Polaków, co do spłat kredytów wzrosły z 25,06 do 38,52 miliardów złoty. Aktualnie 2,25 milionów osób zalega z płatnościami, przy niecałych 2 milionach pod koniec 2010 roku.

Tylko 30 procent Polaków oszczędza. Jednak taka sama ilość osób bierze kredyty. Jeżeli chodzi o tą pierwszą grupę, to najczęściej oszczędzają młodzi oraz osoby starsze, po pięćdziesiątce. Natomiast kredyty najchętniej biorą 30-40 Latkowie.  Niestety wiele osób wpada w spirale zadłużeń i ciężko im z tego wyjść. Zapożyczają się na kwoty wyższe, niż wynoszą ich roczne dochody. Ludzie próbują w jakiś sposób zarabiać dodatkowo, żeby spłacać zaległości, ale średnio im to wychodzi. Zanim się weźmie kredyt, trzeba na spokojnie przemyśleć, żeby nie wpaść w poważne kłopoty.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.