Jesteś tutaj: www.konstinwest.pl > Podatki > Podatek od czynności cywilnoprawnych

Co z inflacją?

W pierwszym miesiącu tego roku inflacja wyniosła 1,7 procent, przy planowanym przez analitykach wzrostu cen o 1,9 procent. W grudniu poprzedniego roku inflacja była na poziomie 2,4 procent. Miesięcznie ceny produktów wzrastają średnio o 0,1 procent przez co nasz złoty zdecydowanie się osłabia.

Jeżeli chodzi o konkretne produkty to ceny samej żywności to wzrosła ona w okresie jednego miesiąca, od grudnia poprzedniego miesiąca do stycznia o 1,2 procent. Do tego warzywa, owoce, wyroby cukiernicze, pieczywo, mleko i inne artykuły zwiększyły swoje ceny w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tańsze jedynie było mięso wieprzowe i cukier. Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe wzrosły o 0,4 procent w stosunku do grudnia. Jeżeli chodzi o napoje bezalkoholowe, to one też podrożały, a w szczególności herbata i kawa.

1,7 procent inflacji jest to pewne zaskoczenie dla wielu, analitycy przypuszczają, że na wiosnę spadnie ona do 1,4 procent, ale na okres wakacji i po nich znów pójdzie w górę. Poziom 1,7 procent jest najniższym wskaźnikiem inflacji od sierpnia 2007 roku. Dużą rolę w takim spadku inflacji odgrywały mieszkania, ich ceny spadły o 0,1 procent. Drugą przyczyną jest obniżenie cen transportu, które spadły o 0,6 procent. Do tego w naszym kraju stabilna jest cena surowców, niska płaca oraz obniżki cen energii.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.